no related item

شنونده: 48
دریافت: 20
بازدید: 3038

آبان|88

27

8:40

علمي وپژوهشي

فاجعه: سرانه مطالعه در ایران دو دقیقه!

ایران صدا:فرهنگ در همه‌ جای دنیا شاخصه‌ها و پارامتر‌های اندازه‌گیری مشخصی دارد و شاید یکی از مهمترین پارامترهای بررسی میزان علم و فرهنگ در جوامع، مقایسه آماری شاخص مطالعه و تیراژ کتاب در این کشورها باشد.با قاطعیت می‌توان گفت که ایرانیها کتاب نمی‌خوانند!براساس اعلام رییس سازمان کتابخانه ملی ایران، هر شهروند ایرانی در شبانه‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد که این میزان در مقایسه با کشورهای توسعه ‌یافته همانند ژاپن و انگلیس که سرانه مطالعه در حدود 90 دقیقه در روز است و یا در مقایسه با کشورهای در حال توسعه‌ای همانند ترکیه و مالزی که این عدد نزدیک به 55 دقیقه در روز است، سرانه مطالعه در ایران چیزی در حد فاجعه است.
آری! مردم با فرهنگ ایران کتاب نمی‌خوانند! در مقایسه با کتابخانه‌ها، این ورزشگاهها، آرایشگاهها، گیم‌نتها، مناطق گردشی و... هستند که طرفداران زیادی دارند. مردمان سرزمین با فرهنگ ایران، قلیان را بر کتاب ترجیح می‌دهند و فاجعه‌آمیز‌تر از سرانه مطالعه در ایران، سرانه تیراژ کتاب در ایران است! سرانه تیراژ کتاب در ایران نزدیک به 2000 کتاب برای هر عنوان است که این آمار در کشوری همانند مصر 70 هزار کتاب برای هر عنوان است!
اما اگر بخواهیم بی‌پرده سخن بگوییم ما ایرانیها چندان مردمان بافرهنگی نیستیم چون در شبانه‌روز فقط 2 دقیقه زمان برای مطالعه صرف می‌کنیم. اگر ملاک با فرهنگی (افتخار) مردم ایران همین ابنیه و آثار تاریخی باقیمانده از گذشته است، باید گفت ما ایرانیها مردمان باتاریخی هستیم و نه بافرهنگ!‌
اصولا ملتی که کتاب نمی‌خواند در مرداب نا‌آگاهی و بی‌فرهنگی فرو می‌رود و در گذشته خود درجا می‌زند.‌ بحران توسعه در ایران، رابطه مستقیمی با کتابخوانی ایرانیان دارد. چگونه می‌تواند جامعه‌ای پیشرفت کند در حالی که مردمان آن زحمت اندیشیدن و مطالعه را به خود نمی‌دهند؟ متاسفانه واقعیت این است که مغز ایرانیها سال‌هاست که زنگ زده است!
معاون فرهنگی وزیر ارشاد می‌گوید: سرانه کتابخوانی در کشور بدون احتساب مطالعه کتاب‌های درسی، مجلات و مقاله‌های علمی 10 دقیقه در شبانه‌روز است.
وی پیشتر در افتتاحیه نمایشگاه کتاب استانی خراسان جنوبی گفته بود: آماری در مورد سرانه مطالعه کتاب که دارای پشتوانه پژوهشی باشد، نداریم و آمارهایی که در مورد سرانه مطالعه در کشور ارایه می‌شود از هیچ پایه و اساس علمی برخودار نیست.
محسن پرویز منبع تازه‌ترین آمار سرانه مطالعه ایرانی‌ها را اعلام نکرده است.
پرویز گفت: سرانه مطالعه کتاب در دهه گذشته حدود دو تا سه دقیقه بوده است.
علی‌اکبر اشعری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز پیشتر گفته بود: هر شهروند ایرانی در شبانه‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد.
اظهارات اشعری با واکنش برخی از مسؤولان مواجه شده بود.
وی گفته بود در صورتی که مطالعه کتاب‌های درسی را هم در نظر بگیریم، سرانه مطالعه در ایران به حدود شش دقیقه در شبانه روز می‌رسد.
وزیر ارشاد در نمایشگاه کتاب تهران از منتقدان و کسانی که مردم ایران را به کتاب نخواندن متهم می‌کنند، خواسته بود این حرفها و اتهامها را تکرار نکنند و باب ارزیابیهای سرانگشتی سابق خود را ببندند.
پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات تلاش می‌کند با همکاری تعدادی از استادان دانشگاه‌های تهران سرانه مطالعه در ایران را آمارگیری کند.
پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات سال 78 تأسیس شد تا بخشی از وظایف پژوهشی وزارت ارشاد را در زمینه مسایل فرهنگی، هنری و ارتباطات انجام دهد.
از سوی دیگر نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور نیز کمیته‌ای را با عنوان «کمیته سنجش میزان مطالعه» تشکیل داده تا به بررسی نوع، موضوع و قالبهای مطالعه در ایران بپردازد.
علی‌اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رییس جمهور از جمله کسانی است که مطالعه را شامل کتاب‌های درسی، قرائت قرآن و ادعیه دینی نمی‌داند.
به گفته وی، نمی‌توان با افزایش آمار کتابهای درسی و یا کتابهای قرآن و مفاتیح، پایین بودن فرهنگ مطالعه را در ایران توجیه کرد.
ویژه برنامه ما درباره سرانه مطالعه در ایران را بشنوید.

تهیه کننده اینترنتی: مبيني

تهیه کننده برنامه اصلی : مبيني,

تصویر تکمیلی برنامه

 

 
مدت:

6':38"

 

6':38" | صدای اصلی برنامه

 

ایمیل شما:

email icon