no related item

شنونده: 10
دریافت: 43
بازدید: 685

خرداد|95

11

15:0

فرهنگ مردم

از آداب باران خواستن در بوشهر تا چگونگی جاجیم‌بافی در کازرون

ایران‌صدا: آداب باران خواستن در بوشهر، داستان یک ضرب‌المثل از لرستان و آداب جاجیم بافی در کازرون، موضوعاتی است که درباره‌ی آن توضیحاتی می‌شنویم.

در خورموج بوشهر هم مثل بعضی از نقاط کشور، اگر در فصل پاییز باران نبارد، مردم برای باریدن باران دست به دعا می‌شوند و از درگاه خداوند می‌خواهند که باران رحمتش را نازل کند و این تمنا را با آیینی زیبا و نمایشی تمنا می‌کنند.
بعضی ها برای برپایی آیین باران خواستن «گِلی» درست می‌کنند. درست کردن گلی هم به این ترتیب است که جوانان و نوجوانان آبادی یک نفر را به عنوان گلی درنظر می‌گیرند و با پشم سفید ریش بلندی به صورتش می‌چسبانند و دو تا شاخ بزرگ بز را هم با دستمال روی سرش و شالی هم روی سرش می‌بندند؛ بعد یک جفت کفش بزرگ‌تر از معمول را هم به پایش می‌کنند.
گلی یک لباس مخصوص چوپان‌ها روی دوشش می‌اندازد و بعد سر یک چوب بلند طناب و زنگوله‌ای می‌بندند و به عنوان اسب تحویل گلی می‌دهند که سوار شود.
سرِ شب گلی سوار بر اسب، با کاسه ای آب در دست در کوچه‌های آبادی در حالی که جوان‌ها دنبالش شادی و سروصدا می‌کنند، می‌‌تازد. البته یک نفر هم برای توبره کشی و جمع کردن هدایای مردم به دنبال او حرکت می کند.
گلی به در خانه ای هرکسی که برسد با صدای بلند می‌گوید: های گلی گلی! های گلی گلی، گلی ما جوونن، امشب هوا بارونن...
محمد حسن شکوهی، درباره باراندو در بیرجند توضیحاتی داد و چنین گفت: باراندو یعنی اندود بام با گِل و کاه (کاهگل) برای جلوگیری از آب و گرما؛ یعنی به جای آسفالت و قیر در ساختمان‌های جدید استفاده می‌شود، در آنجا از کاهگل برای عایق پشت‌بام‌ها استفاده می‌شود.
این کار معمولاً در فصل پاییز انجام می شود چون هوا نه خیلی گرم است و نه هنوز بارش‌های شدید شروع شده است.
مراسم باراندو به این شکل است که کسی که می خواهد بامش را باراندو کند، از افرادی که چهارپایی مثل الاغ دارند، می خواهند که برایشان خاک بیاورند. در مرحله ی بعد کاه را با خاک مخلوط می‌کنند، و از شب قبل آب را به آن اضافه می‌کنند. اگر بام بزرگ باشد 50-60 نفر از کسانی که به کار آشنا هستند دعوت به همکاری می‌شود. چند نفر در پایین و چند نفر روی بام مشغول به کار می‌شوند.


گفتنی است این برنامه پیش از این از شبکه‌ی رادیویی ایران پخش شده است.

تهیه کننده اینترنتی: فاطمه منشي پور

دبیر سرویس: علي جعفري فوتمي

سرویس فرهنگ و هنر

منبع : راديو ايران

تهیه کننده برنامه اصلی : ناهيد گودرزي,

گوینده : محمدمحسن رفيعي, شهين مهين فر,

نویسنده : ناصر ملائيان,

کلید واژه : ايران, آيين, فرهنگ,

تصویر تکمیلی برنامه

تصویر تکمیلی برنامه

 

 
مدت:

27':07"

 

27':7" | صدای اصلی برنامه

 

ایمیل شما:

email icon