no related item

شنونده: 16
دریافت: 100
بازدید: 2017

دی|94

28

13:0

دفتر ادب

مروری بر دنیای داستانی گی دو موپاسان

در این برنامه به نقد معروف ترین داستان های نویسنده سرشناس فرانسوی، گی دوموپاسان، نویسنده ای که در کنار استاندال، انوره دو بالزاک، گوستاو فلوبر و امیل زولا یکی از بزرگترین داستان نویسان قرن نوزدهم فرانسه به شمار می‌آید،خواهیم پرداخت و داستان هایی نظیر «گردنبند» و «دوشو » و «ریسمان » را بررسی می کنیم.

گی دو موپاسان نویسنده ی فرانسوی در ۵ آگوست ۱۸۵۰ در کاخ اربابی «میرومانسنیل» در هشت کیلومتری دیپ به دنیا می آید. لور دو موپاسان مادری است که می خواهد پسرش را بر اساس سنت های اشرافی خود تربیت کند. پدر او گوستاو دو موپاسان فاقد پیشینه ی اشرافی است و زندگی زناشویی آنان به دلیل غرور زن و اخلاق مرد، همواره دستخوش اختلاف و پریشانی است. بی شک در این جو، آرامشی برای پسرک حساس وجود ندارد. کم کم در اثر کشمکش های مکرر مادر و پدر، علائم اندوه و بدبینی در پسرک پایدار می شود. او هنگامی که سال ها بعد به سرچشمه بدبینی شدیدی که مانند ابری تیره بر اندیشه اش سایه افکنده می اندیشد، همان وحشت های ناگهانی را به یاد می آورد که در لحظات درگیری های پر هیاهوی پدر و مادر به او دست می داد. لور دو موپاسان در نامه ای به نزدیک ترین دوست خود، گوستاو فلوبر درباره پسرش می نویسد: «دیگر نه ذوقی برای چیزی دارد و نه به چیزی علاقه نشان می دهد. عشقی به کسی ندارد و هیچ گونه میل، بلندپروازی و امیدواری از خود بروز نمی دهد»

پیش از آن که «گی» به دوازده سالگی برسد، پدر و مادر متارکه می کنند و سرپرستی او به مادر سپرده می شود. پسرک مناسبات خود را با پدر حفظ می کند و می کوشد در محیط خانه برای مادر و برادر نقش سرپرست را بازی کند. اما در خانه ای که مادر از اختلال عصبی و وسواس شدید رنج می کشد و برادر به تدریج نشانه های گونه ای روان پریشی را از خود بروز می دهد، تنها مفر نوجوان افسرده، طبیعت آن منطقه ی روستایی و کشتزارهای با طراوت آن جاست. به ویژه روستاییان با زندگی پر جنب و جوش شان، بازی های کودکان دهکده، نمایش ها و داستان های ساده ولی سرشار از حکمت روستایی، به او نشاط می بخشد.
او در کنار استاندال، انوره دو بالزاک، گوستاو فلوبر و امیل زولا یکی از بزرگترین داستان نویسان قرن نوزدهم فرانسه به شمار می‌آید. او در طول زندگی نسبتاً کوتاه ۴۳ ساله اش حدود ۳۰۰ داستان کوتاه و بلند، ۶ رمان و نیز ۳ سفرنامه، یک مجموعه شعر و مجلدی از چند نمایشنامه نوشت.ولی نقطه اوج کارهای موپاسان داستان‌های کوتاه اوست که برخی از آنها از شاهکارهای ادبیات داستانی جهان شمرده می‌شوند. موپاسان استاد نوعی از داستان کوتاه است که به قول سامرست موآم «می توانید آن را پشت میز شام یا در اتاق استراحت کشتی نقل کنید و توجه شنوندگان خود را جلب نمایید.»
او تحت تاثیر ویکتور هوگو نخست اشعاری عاشقانه سرود. بعدها با لویی بویه و گوستاو فلوبر آشنا شد و همراه آنها به بررسی آثار بالزاک پرداخت و پس از آن به شکل جدی به نویسندگی روی آورد.
" داستان گردن بند " ازگی دو موپاسان از گیراترین و جذاب ترین داستان های كوتاه جهان است . در این داستان موپاسان علاوه بر سخن گفتن از زشتی ها و فجایع فقر و بی عدالتی از اختلاف عمیقی كه بین حقیقت و زندگی اجتماعی وجود دارد ، پرده بر می دارد . او از قالب داستان برای ترسیم واقعیت های زمان خود به شیوه ای انتقادی ، بهره جسته است . و در مجموع ، این داستان انتقاد تلخی است از مبانی جامعه . یكی ازخصائص این اثر تاثر آن از زبان و مواد فرهنگ مردم است . و چون از زندگی روزمره سرچشمه می گیرد ، درد وشادی وگله ای از اخلاق مردم در آن درج است .

رمان‌های او عبارتند از «یك زندگی» (1883)، «دوست خوب» (1885)، «پیر و جین» (1888)، «محكم مثل مرگ» (1889) و «قلب ما» (1890).

از میان مجموعه‌های داستان كوتاه‌های «موپاسان» می‌توان به «خانه‌ی تلیه» (1881)، «مادمازل فیفی» (1882)، «دوشیزه هریت» (1884)، «خواهران روندولی» (1884)، «روشنایی ماه» (1884)، «ایوت» (1884)، «توآین» (1885)، «داستان‌های شب و روز» (1885)، «آقای پران» (1886)، «هورلا» (1887)، «بوته‌ی‌ گل سرخ خانم هوسون» (1888)، «چپ‌دست» (1889) و «زیبایی بیهوده» (1890) اشاره كرد.

سفرنامه‌های او شامل سه كتاب «در آفتاب» (1884)، «بر آب» (1888) و «زندگی سرگردان» (1890) می‌شود.

مرگ زودرس موپاسان در سال ۱۸۹۳ اتفاق افتاد و در این سال بیماری مغزی علاج ناپذیری به زندگی ۴۳ساله اش پایان داد. او را در گورستان «مونپارناس» پاریس به خاك سپردند.

تهیه کننده اینترنتی: ويدا بابالو

دبیر سرویس: سارا عشقي نيا

سرویس ادبیات و کتاب گویا

منبع : راديو فرهنگ

تهیه کننده برنامه اصلی : ماهداد توکلي,

گوینده : فاطمه ديبا, امير نوري,

صدابردار : ژاله روح‌افزائيان,

نویسنده : ابوالفضل پاشا,

کلید واژه : نويسنده هاي فرانسوي, داستان گردنبند, گي دو موپاسان, برنامه هاي قديمي راديو, خوانش کتاب گردنبند,

تصویر تکمیلی برنامه

 

 
مدت:

29':00"

 

29':0" | صدای اصلی برنامه

 

ایمیل شما:

email icon