no related item

شنونده: 14
دریافت: 30
بازدید: 4517

دی|92

09

20:0

گياه نوش

دیگر نگران ریزش و سفیدی موهای خود نباشید

ایران صدا : دم اسب از جمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین استفاده می شده است .

کارشناس/مهمان: دکتر آرويي,  

امروز قصد داریم گیاهی بسیار سودمند را به شما معرفی کنیم به نام (( دم اسب )) .
دکتر آرویی توضیحاتی درباره این گیاه ارایه می کنند، که بسیار جالب و شنیدنی است .
اما گیاه دم اسب :
دم اسب از جمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین استفاده می شده است. در فارسی به آن «دم اسبی»، «دم اسب» و «علف هفت بند» نیز می‌گویند. درکتب طب سنتی با نام های «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نام برده شده‌است. به فرانسوی آن را Prele des Queue do cheval ، Queue do renard ، champs ، Bottle brush Equisetum می‌نامند. گیاهی است از تیره Equisetaceae که نام علمی آن Equisetum arvense L. است.
دم اسب چون مقدار زیادی سیلیس دارد، به نام سیلیس Silica نیز معروف است.

دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد. ساقه‌ای که به رنگ قرمز است و در اوایل بهار ظاهر می‌شود و دیگری ساقه ای نازک که به رنگ سبز است و بعد از آن رشد می‌کند و مصرف طبی دارد.
به طور کلی گیاهانی چون دم اسب از گیاهان بی گل و نهانزادان آونددار چند ساله هستند. همه آن ها برگ های کوچک رشد نکرده دارند به طوری که ساقه هوایی آنها ظاهراً بدون برگ است ولی وقتی خوب دقت کنید، در گروه‌ها و بندهای متعددی که ساقه دارد، برگ های رشد نکرده‌ای به صورت فلسهای کوچک سیلیسی و لخت دیده می‌شود. دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد، ساقه‌های بارور که در اوایل بهار ظاهر می‌شوند و رنگ آن ها قرمز بدون سبزینه و دیگری ساقه‌های نازا که پس از آن ظاهر می‌شوند و رنگ آن سبز و کمی قطورتر است.

ساقه بارور که قرمز است از قشر سیلیسی پوشیده شده است که به آن سختی خاصی می‌دهد و از آن برای صیقلی کردن فلزات و چوب و پاک کردن ظرف های فلزی مانند برس فلزی استفاده می‌شود ، از ساقه‌های نازا که پس از آن ظاهر می‌شود و رنگ آن سبز و کمی قطورتر است در طب گیاهی استفاده می‌شود.
گیاه دم اسب ساقه زیرزمینی بسیار دراز، افقی و بندبند دارد و در هر بند تورمی غده‌ای شکل دیده می‌شود و ریشک های آن که بر ساقه زیرزمینی اتصال دارند در خاک فرو رفته‌اند. دم اسب از علفهای هرز لجوج و مبرم است که معمولاً در نقاط مرطوب در جوی‌ها و باتلاق ها می‌روید. بلندی آن ۶۰-۵۰ سانتی متر است و در طب سنتی از ساقه‌های نازای گیاه که سبزرنگ و قطورتر است به عنوان دارو استفاده می‌شود.
این گیاه در اروپا و آسیا پراکنده است. در فرانسه و برخی کشورهای اروپایی از داروهای مورد توجه‌است ودر هند در ارتفاعات هیمالیا و در ایران در مناطق شمال ایران، در گرگان، بندرگز، و پیربازار رشت و در آذربایجان، تبریز و رنجناب به طور خودرو دیده می‌شود.
در آلمان از این گیاه به عنوان مدّر و بند آورنده خون استفاده می‌شود. در موارد استسقا، سنگ کلیه و ناراحتی‌های کلیوی تجویز می‌شود. خاکستر گیاه برای رفع اسیدی معده و سوء هاضمه استفاده می‌شود. در مناطق خاور دور و در چین معتقدند که گیاه دم اسب برای بند آوردن خون ریزی مفید است.
گیاه دم اسب از نظر طبیعت طبق رأی حکمای طب سنتی ایران کمی سرد و خشک است و معتقدند که گیاه قابض و بند آورنده خونریزی از اعضای مختلفه بدن است و در بند آوردن خونروی از رحم نافع است. برای سفه مزمن در بیماری‌های سینه و تنگی نفس (گرم و استسقا و ورم گرم کبد و اقسام اسهال های گرم در مواردی که تب نباشد و برای زخم روده و جراحت مثانه نافع و مفید است. اگر مدتی خورده شود و یا تنقیه شود برای گوشت آوردن فتق و التیام روده قطع شده مفید است. ضماد آن برای التیام جراحت های سخت، عصب قطع شده، ورم مقعد، ورم های گرم و گرد آن برای بند آوردن خونریزی مفید است.

اما این گیاه برای درمان ریزش مو و رفع سفیدی مو نیز بسیار کاربرد دارد .
برای آگاهی از چگونگی تهیه این گیاه به فایل ضمیمه گوش دهید.

با تشکر

تهیه کننده اینترنتی: امير محمدجعفري

منبع : اختصاصي ايرانصدا

تهیه کننده برنامه اصلی : امير محمدجعفري,

صدابردار : امير محمدجعفري,

نویسنده : امير محمدجعفري,

کلید واژه : گياهان دارويي, گياهنوش, گياه دم اسب, رفع ريزش مو,

تصویر تکمیلی برنامه

 

 
مدت:

6':18"

 

6':18" | صدای اصلی برنامه

 

ایمیل شما:

email icon